Чи допоможе театр у соціалізації людей з обмеженими можливостями?
Український театр осучаснюється. Глядачі сьогодні мають чималий вибір у пошуках прекрасного. Однак в Україні досі нечасто звертається увага на те, наскільки наші театри доступні для людей з обмеженим можливостями.
Чи мають люди з інвалідністю можливість відвідувати театр, – в матеріалі сайту "24".
За ініціативою Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей і юнацтва 5 жовтня діти з порушенням зору змогли відвідати виставу "Жив собі пес..".
Як створити інклюзивне суспільство
Створення інклюзивного суспільства – це процес змін у політичній, економічній, соціальній сферах, спрямований на забезпечення таких умов, за яких усі діти і дорослі могли би брати участь у житті суспільства як рівноправні його члени, яких поважають і які роблять свій внесок у його розвиток.
Актори із задоволенням грають ролі
Читайте також: У Києві відкрили "Театр на Подолі"
Але цей глобальний процес має починатися з конкретних кроків. Тому Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей і юнацтва до Дня білої тростини, який відзначають 15 жовтня, організував спеціальну акцію для дітей з порушенням зору. Запрошені були вихованці загальноосвітньої школи-інтернату для слабозорих дітей №4 Оболонського району м. Києва. Це був перший організований їх виїзд до театру. За словами одного з організаторів ініціативи Оксани Пазинич, ці діти, опинившись у театрі, не просто прослухали виставу, а відчули на дотик особливу театральну атмосферу. Можливо, зазначає представник театру, для когось з них це підкаже майбутню професію, спонукає до самореалізації через творчість чи просто змінить ставлення до життя.
"Жив собі пес" – тільки початок
Ініціатива Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей і юнацтва, так би мовити, потрапила в саме "яблучко". Діти, багато з яких вперше, відвідали театр. Для них це стало справжньою подією, яка викликала враження і емоції. Діти змогли поспілкуватися з акторами, музикантами, почути з перших вуст про те, що таке театр, чим відрізняється робота артистів театру.
Самі діти у захваті від веселої казки
Чому саме "Жив собі пес" був вибраний для цієї акції? Тому що це потужний мюзикл, створений за мотивами відомої української народної казки. Діти знають сюжет, тому що, як вони говорять самі, – це улюблений мультфільм їхніх батьків, тому їм було легше сприймати виставу. Крім того, дії вистави відбуваються як на сцені, так і у глядацькій залі, що тільки підсилює ефект безпосередньої включеності в дійство.
Казка наповнена українським колоритом і несе сильний виховний і філософський момент. Як говорить завідувач трупи Олеся Біласюк, ця вистава – про те, що інколи ті, на кого ми не розраховуємо, можуть виявитися несподівано добрими справжніми друзями. Самі діти зізнаються, що вистава їм сподобалася навіть більше, ніж мультфільм.
Діти можуть на дотик відчути образ кожного героя
Вистава "Жив собі пес" практично завжди проходить з аншлагом, тому частина глядацької зали була заповнена дітьми з батьками, дітьми із загальноосвітніх київських шкіл. І це був справжній момент інклюзіі, коли до цих глядачів приєдналися діти зі слабким зором. Зала жила одним диханням і спільно реагувала на все, що відбувалося на сцені,
– говорить Оксана Пазинич.
Самі актори відчули не менше емоцій, ніж їхні глядачі. Слабозорі діти своїми непідробними враженнями і вдячністю підтвердили, що вони такі самі члени суспільства, як і всі інші.
В театрі зазначають, що планують продовжувати запрошувати дітей з обмеженими можливостями на вистави театру, щоб вони сприймали різні жанри і краще розумілися на мистецтві. Шкода, що держава не має спеціально розробленої загальної програми для забезпечення рівних умов для інклюзивного суспільства, а не тільки навчання. Тому ця ініціатива і покликана по-іншому подивитися на можливість людей із слабким зором відвідувати різні об’єкти культури і спростити їхній доступ до національної та світової мистецької спадщини.
Читайте також: Приватний дитсадок: 16 кіл пекла до легальності